DPI nieje vždy len DPI ... Problematika 4bitovej hĺbky rastra

Autor: Matej Pulc | 29.8.2011 o 17:32 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1272x

Možnosti rozlíšenia tlače sa obvykle merajú v bodoch na palec (dpi), tlačový “bod” sa však môže správať rôzne, v závislosti od výstupného zariadenia. Farebné tlačiarne a multifunkčné zariadenia s technológiou 4-bitovej farebnej hĺbky udávajú rozlíšenie 600 × 600 dpi, ale dokážu produkovať výstup, ktorý znesie porovnanie so zariadeniami, ktoré udávajú oveľa vyššie rozlíšenie. Dôvod je nasledujúci.

Body na palec

V technických údajoch laserových tlačiarní a multifunkčných zariadení je rozlíšenie tlače udávané ako vodorovná krát zvislá hodnota dpi. Často tu býva uvedené 600 × 600 dpi alebo 1200 × 1200 dpi. Vyššie hodnoty dpi zodpovedajú menším bodom pri tlači obrazu. Všeobecne platí, že zariadenia s vyššou hodnotou dpi produkujú jemnejšie čiary a detailnejší výstup. Vodorovné rozlíšenie dpi je určené primárne laserom, použitým v stroji a veľkosťou bodov, ktoré laser používa pri riadkovaní zo strany na stranu počas prípravy tlačeného obrazu. Zvislé rozlíšenie dpi je určené rýchlosťou akou zariadenie posúva papier tlačovou jednotkou počas tlače. Výstup papiera zo zariadenia v režime 1200 × 1200 dpi je pomalší ako v režime 1200 × 600 dpi.

 

1-bitová hĺbka

Každý z týchto príkladov používa 1-bitovú hĺbku. To znamená, že v každej pozícii bodu zariadenie nevytlačí nič, alebo bod pozostávajúci z pevného množstva toneru. Iným spôsobom uvádzanie týchto rozlíšení by bolo pridanie bitovej hĺbky do popisu: 600 × 600 × 1 dpi alebo 1200 × 1200 × 1 dpi.

Grafické zobrazenie rozlíšenia tlače "dpi" a porovnanie rozličných hodnôt.

 

4-bitová hĺbka

Pri 4-bitovej hĺbke dokáže zariadenie produkovať na každej pozícii bodu rôzne objemy toneru. Tým je k dispozícii pre každý bod viac možností než len “zapnuté” alebo “vypnuté”. Každý bod môže mať viac odtieňov farby - až 16 pre každý bod. Výsledný obraz bude mať plynulejšie farebné prechody s viac odtieňmi farieb ako obraz vytlačený zvyčajným zariadením s rozlíšením 600 × 600 (×1) dpi. Výstup sa môže podobať výstupu zo zariadenia s rozlíšením 1200 × 1200 (× 1) dpi alebo ho môže aj predčiť.

Porovnanie tlačového výstupu pri tlačiarni so 4-bitovou hĺbou farieb a tlačiarni s 1-bitovou hĺbkou farieb ale rovnakým rozlíšením.

 

Tlač v rozlíšení 600 × 600 × 4 dpi poskytuje až 16 odtieňov každej farby na pixel. Porovnajte to s tlačou v rozlíšení 1200 × 1200 dpi, ktorá poskytuje až 4 odtiene každej farby na pixel. Tieto odtiene naviac poskytujú viac farieb a plynulejšie prechody bez zníženia rýchlosti, spôsobené zvýšením zvislého rozlíšenia na 1200dpi.

 

Čo to znamená?

Pri vyhodnocovaní kvality farebného výstupu nezohľadňujte len údaje o počtoch dpi. Zariadenie s rozlíšením 600 × 600 × 4 dpi dokáže vďaka ďalším farebným informáciám 4-bitovej hĺbky tlačiť farebné obrázky, ktoré sú vnímané ako identické alebo lepšie než so zariadením s rozlíšením 1200 × 1200 dpi.

 

*Obrázky použité v tomto článku boli vytvorené spoločnosťou Xerox Corporation, USA v roku 2009 a boli v článku použité so súhom autora vydaným Xerox Limited, o. z. v roku 2011.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?