reklama

Digitálna tlač ... prečo tlačiť digitálne?

V profesijnej skupine na LinkedIn „Digital printing (digitálne tlačenie)" sa včera okrem štyroch výsostne odborných diskusií, rozbehla aj diskusia o tom, prečo vlastne tlačiť digitálne. Nech sa to zdá akokoľvek banálne rozoberať dôvody prečo tlačiť digitálne medzi profesionálmi keď atramentovú alebo laserovú tlačiareň má dnes k PC pripojený každý druhý človek, ale faktom je, že v súčasnosti digitál dýcha tesne na krk ofsetu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V prvom rade by som asi mal uviesť obe technológie. Ofsetová tlač je dnešnou formou tzv. „tlače z plochy". Jedná sa o najstaršiu formu tlače, okrem nej existujú ešte tlač z výšky a tlač z hĺbky. Pri tlači z plochy sú tlačiace a netlačiace prvky tlačovej formy v jednej rovine. Prenos farby z formy na potláčaný podklad zabezpečujú rozdielne fyzikálno-chemické vlastnosti tlačiacich a netlačiacich prvkov. Netlačiace prvky neprenášajú farbu v dôsledku existencie povrchovej vrstvy odpudzujúcej farbu.

Digitálna tlač na rozdiel ofsetu pracuje na princípe digitálneho prenosu obrazu na médium. Pri atramentových tlačiarňach sa obraz prenáša priamo, programovaním striekacích hláv, pri laseri sa obraz prenáša na fotovalec pomocou laserového lúča, následne na papier na ktorom sa zapečie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nákladovosť ofsetu je daná náročnosťou prípravy, v ktorej treba farby namiešať, stroj nastaviť a vyrobiť tlačové predlohy (tzv. CTP platne), vždy jednu pre každú farbu. Obvykle sa jedná o štyri základné farby Cyan Magenta Yellow blacK alebo o použite priamych farieb zo vzorkovníkov, napr.: Pantone).

Pri digitálnej tlači takáto príprava nie je potrebná. Preto v malých nákladoch, je tlač digitálnymi technológiami výrazne lacnejšia ako pri ofsete. V praxi to znamená, že pokiaľ tlačím 300 ks A4 jednostranne farebne, tlač ofsetom na celý náklad bude stáť rovnako ako pri menšom náklade, síce 70 - 100 €. V prípade digitálnej tlače vieme (narozdiel od ofsetu) presne určiť náklady na stránku. S týmito paramtramy by cena za zákazku tlačená digitálnou technológiou bola 23 €. Kde je teda stred, resp. do akého množstva sa oplatí tlač digitálnou technológiou? Podľa vyššie uvedenej kalkulácie by to bolo niekde na úrovni 1000 - 1300 A4, po započítaní nákladov na papier a pri akceptovaní aktuálnych trhových cien. Toto však platí len pre náš konkrétny prípad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšími zbraňami digitálnej technológie je množstvo doplnkových zariadení, tzv. „finisherov", ktoré znižujú náklady na obsluhu. Tieto výhody oceníme najmä v tedy, ak netlačíme len bežné papiere, plagáty, bannery, ale pokiaľ potrebujeme na tlačovine vykonať nejaké dokončovacie práce - orez na formát, väzba, laminácia, perforácia alebo výsek. Nerád by som zaťažoval čitateľa celou plejádou dokončovacích polygrafických činností, ale pokiaľ v praxi niečo vytlačí jeden stroj obsluhovaný tlačiarom, ďalší jeden až dvaja ľudia musia zákazku orezať a naznášať (usporiadať strany správne) a ďalší lamináciu a ďalší zabezpečí väzbu a balenie. Keď sa nad tým zamyslíte, potrebujete slušnú zbierku strojov pre knihársku výrobu, aby ste vyrobili napr. prospekt, pričom digitálne prístroje Vám všetky tieto činnosti dokážu integrovať do jediného malého zariadenia, odbúrať potrebu obsluhy, teda ušetriť náklady na zamestnancov, ich obstarávacia cena je výrazne nižšia, náklady sú plánovateľné a môžete si ich pokojne umiestniť na chodbu pred kanceláriu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto podľa mňa by sa malo tlačiť digitálne:

a. Je to veľmi lacné ... a šetrí to ďalšie peniaze.

b. Je to veľmi jednoduché ... a poskytuje to veľa možností.

c. Je to veľmi kvalitné ... a dokáže to nahradiť ofset.

d. Je to dostupné ... a dá sa to prispôsobovať.

Matej Pulc

Matej Pulc

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neznášam ľudskú hlúposť, nekompetentnosť a lenivosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéTlačové technológie

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu