Tonery ... svet značiek, alternatív a garážových výrobcov.

Autor: Matej Pulc | 25.5.2011 o 9:25 | (upravené 25.5.2011 o 9:31) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  1078x

  Svet tonerov má mnoho obyvateľov, každý má svoju príslušnosť, jedny sú zástancami značiek, ďalší sú pokrytcami alternatívnych výrobcova a iný sú blažený z úspory pri nákupe od „garážových" renovátorov a výrobcov repasov. Každý z nich má svoju pravdu, každý z nich si je istý že má to najlepšie, a ako to už býva, každý z nich aj má.  

 

Svet tonerov má mnoho obyvateľov, každý má svoju príslušnosť, jedny sú zástancami značiek, ďalší sú pokrytcami alternatívnych výrobcova a iný sú blažený z úspory pri nákupe od „garážových" renovátorov a výrobcov repasov. Každý z nich má svoju pravdu, každý z nich si je istý že má to najlepšie, a ako to už býva, každý z nich aj má.

Vždy si je potrebné uvedomiť, čo vlastne tlačiareň spotrebúva a opotrebúva, teda aký spotrebný materiál potrebuje. Každá laserová tlačiareň potrebuje k tomu, aby vytlačila kvalitný výstup optickú jednotku (optický/nanášací valec, belt), tonerový prášok, fixačnú jednotku (zapekaciu pec), odpadová nádobka. Tonerový prášok sú vlastne drobné čiastočky umelej hmoty s prímesou železa, ktorá sa fixuje na papier v požadovaných obrazcoch definovaných obrazom na optickom valci. Toner je najmenej trvácny spotrebný materiál tlačiarne.

Toner je do tlačiarne dodávaný v plastovej nádobke opatrenej čipom. V drvivej väčšine A4 kancelárskych tlačiarní a multifunkcií je súčasťou nádobky aj optický valec a odpadová nádobka. To znamená, že samotná tonerová kazeta je zlepencom viacerého spotrebného materiálu s rozličnou dobou opotrebenia. Komunikácia kazety s tlačiarňou je realizovaná prostredníctvom čipu, ktorý zároveň počíta vytlačené stránky, respektíve sleduje zásoby toneru, plnosť odpadovej nádobky.

A teraz k podstate rozdielov v záplave tonerov.

Originálne tonerové kazety sú poskladané z úplne nových častí spotrebného materiálu. Každý výrobca tonerov si vyrába vlastné tonerové kazety, ktorých použitím podmieňuje záruku na celé zariadenie. Druhou stranou mince je fakt, že pri súčasnej miere konkurencie sú všetky A4 tlačiarne a multifunkcie s laserovou a atramentovou technológiou predávané pod reálne výrobné náklady. Výrobcovia si teda svoj zisk realizujú prostredníctvom výrazne nadsadenej marže pri spotrebnom materiály.

Renovácie tonerových kaziet sú v našich podmienkach bežným javom. Ich problém spočíva často v otáznej kvalite. Podstatou je to, že nikdy nie je zaručené, ktoré časti tonerovej kazety boli vymenené, teda do akej miery sa jedná o kvalitnú renováciu. Pri kvalitnej renovácii by mali byť doplnený tonerový prášok podľa predpisu originálnej výrobcu, prášok by mali byť vždy nový (firmy často realizujú úsporu nákladov využitím prebytkového prášku z pôvodných kaziet) a určený pre daný typ tlačiarne. Pri každej renovácii by mala byť riadne vyčistená odpadová nádobka, vyčistené stierky prebytkového toneru a preskúšané, očistené, prípadne premazané pohyblivé časti, vymenené gumky a penové špongie. Maximálne pri každej druhej výmene by mal byť vymenený aj optický valec.

Ďalším problémom renovácií sú komunikačné čipi. Ako som napísal pri opise tonerových kaziet, čip si uchováva informácie o využití kazety, teda musí byť vymenený. Výrobcovia obvykle nepredávajú túto technológiu druhým stranám, teda všetky používané čipy sú vlastne len technologické kópie navrhované kopírovaním originálu. Ich pôvod je rozličný a občas sa stáva, že vyjdú chybné série týchto čipov. Je už len na zodpovednosti firmy, ktorá renováciu vykonáva, aby si každý toner odskúšala. Tie lepšie dodávajú k toneru aj testovací výtlačok navyše tento problém sa v rovnakej miere vyskytuje aj pri origináloch samotných.

Globálnym problémom renovácií je fakt, že spotrebiteľ, ktorý obvykle kupuje renovácie tonerov je citlivý na cenu a podľa nej sa aj rozhoduje. Vzniká tak veľký tlak na ceny, ktorému mnoho neserióznych firiem čelí znížením kvality renovácie, t. j. optický valec nemenia pokiaľ nie je viditeľne mechanicky poškodený, zanedbajú údržbu pohyblivých častí tonerovej kazety a v tom najhoršom prípade používajú prebytkový tonerový prášok, často aj inej špecifikácie než by mali.

Alternatívy sú vlastne „značkovými renováciami" tonerov. V praxi by sa mala ich značkovosť prejavovať v mierne vyššej cene oproti renováciam samotným, vyššou mierou garancie a zárukou kvalitného prevedenia. Bohužiaľ táto kategória tonerov trpí rovnakými neduhmi ako renovácie „neznačkové" a ak aj výrobca preberá záruku zariadenia na seba, potom si to neúmerne zaráta do ceny. Na Slovenskom trhu existuje jediná takáto značka, ktorej ceny renovovaných tonerov, avšak prvotriednej kvality, dosahujú zhruba 70% ceny originálov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?